Bizi Ziyaret Edin
Nişantaşı / İstanbul
İletişim
0 (532) 233 87 73
E-Mail
korkuta@gmail.com
Çalışma Saatleri
Pzt - Cum: 8:30-18:00/Cmt: 9:30-17:00

Kızlık Zarı Tipleri Nelerdir?

Kızlık Zarı Tipleri Nelerdir? Kızlık zarı dikiminde ve sonrasında bilmeniz gereken önemli detayları sizlerle paylaşıyoruz

Kızlık zarının önem ifade ettiği toplumlarda kızlık zarının yırtılması psikolojik çöküntü meydana getirebilir. Özellikle kızlık zarı yırtılması olayının evlilik öncesi ilişki, mastürbasyon gibi nedenlerden dolayı gerçekleşmesi, psikolojik olarak kişinin kendisini rahatsız hissetmesine neden olur. Bazı kızlık zarları çok çabuk yırtılma eğilimi gösterirler. Bazıları ise tam tersi ilişki esnasında bile yırtılmayacak şekildedirler. Bu yazımızda, kızlık zarlarının şekilleri hakkında bilgi vereceğiz.

Kızlık zarı nerededir ?

Kızlık zarı sanıldığı gibi vajinanın iç kısmında yer almaz. Vajina dudaklarına bağlıdır ve sadece 1 cm kadar içerisinde bulundur. Ortası deliktir. Bu deliğin sebebi ise, genital sıvıların dışarıya çıkmasının sağlanması içindir. Bazı durumlarda kızlık zarının ortasında yer alan delik tıkanabilir ve bu gibi durumlarda, genital sıvılar tiplerden geri giderek kasık bölgelerinde ağrılara sebebiyet verir. Yapılacak cerrahi müdahale sayesinde kızlık zarında delik açılarak genital sıvıların dışarıya çıkması sağlanılabilir.

Kızlık zarı tipleri

Kızlık zarı kaça ayrılır ?

Kızlık zarları tipik ve a tipik olmak üzere iki gruptur ve her grup içerisinde de farklı kızlık zarları görülebilir. Tipik şekilde kızlık zarları şunlardır: Halka şeklinde, yarım ay şeklinde, dudak şeklinde kızlık zarlarıdır. Atipik kızlık zarı şekilleri ise şunlardır: Köprülü, çok delikli, deliksiz kızlık zarı.

Kızlık zarı tipleri

İki farklı grupta değerlendirilen kızlık zarlarından yırtılmaya en elverişli olanları atipiklerdir. Dolayısıyla herhangi bir mastürbasyon veya vajinaya sokulacak aletler nedeniyle yırtılma meydana gelebilir.

Kızlık zarı dikimi nedir ?

Bazı toplumlar için kızlık zarının önemi büyüktür. Evlilik öncesi ilişki yaşanıp yaşanmadığın göstergesi olarak da kabul edilen kızlık zarının herhangi bir nedenden dolayı yırtılması durumu mahcubiyet yaratabilir. Ancak kızlık zarları evlilik öncesi ilişki esnasında yırtılabileceği gibi çok daha farklı nedenlerden dolayı da yırtılabilir. Toplumun bu konuda az bilgiye sahip olması nedeniyle değişik durumların ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor.

Kızlık zarı dikimi, nedeni ne olursa olsun kızlık zarı yırtılan kişilere yönelik bir uygulamayı ifade ediyor. Kızlık zarının eski haine getirilmesini kapsayan tedavi sayesinde kızlık zarıyla ilgili kaygılardan kurtulmak mümkün hale geliyor.